15 Haziran 2008 Pazar

Michael Skibbe

Takımlar kendi kimyalarına göre, oyuncu yapılarına uygun, sistemlerine adapte olabilecek hocalara yetki vermeli.. Dünya futbolunda ismi büyük , çok kariyerli teknik adamları takımın başına koyunca başarı gelecek diye kesin bir kaide yok..Bence; Galatasaray, genç oyuncu kadrosuna, vizyonuna, geçen yıl gelen şampiyonluğun ardından bu yıl hedef olarak belirlenen Şampiyonlar liginde başarı kıstasına , genç oyuncuların yetiştirilip takıma adatasyon sürecinin tamamlanmasına ,mali yapıya, kısacası bu sezon belirlenen misyona uyum sağlayabilecek, en uygun hocayla anlaşmıştır. Başarıya en az takımdaki genç oyuncular kadar istek duyan, hırslarını kaybetmemiş , genç yaşına 20 yıllık Bundesliga ve Alman ulusal takımı tecrübesi eklemiş bir teknik adam Michael Skibbe.. Yönetimin bu konuda hemen karar vermeden ince eleyip sık dokuyarak, alternatifler arasında en yararlısını seçmek içinde çabaladığı gün gibi aşikar.. Skibbe sportif anlamda çok başarılı olur veya olmaz, Galatasaray için bu yıl önemli olan geçen yıl başarılan takım olabilme sürecinin, genç ve mücadeleci , öz kaynaklarını kendisi yaratabilen, üretici , çalışkan, oyuncularla sürdürülmesi ve bu süreçte sistemli bir şekilde takım içi uyumu bozmadan, takımın sahip olduğu genç ve mücadeleci vizyona pozitif katkı yapacak bir adam olan Skibbe tercihinin doğruluğudur... Yönetim sezon başında ilk artısını kazanmıştır.. Şimdi sıra transfer çalışmalarındada aynı isabeti sağlayabilmektedir.
Info: Michael Skibbe
4 Ağustos 1965 doğumlu olan Michael Skibbe, 2004 yılına kadar Alman Milli Takımı'nda Rudi Völler'in yardımcısı olarak görev yaptı.
Profesyonel futbolculuk kariyerine Schalke'de başlayan Skibbe, 1984-1986 yılları arasında Schalke 04’de forma giydi. Daha sonra üç kez çapraz bağları kopan Skibbe, erken yaşta futbola veda etmek zorunda kaldı.
1989 yılında Borussia Dortmund’un genç takım hocalığına getirilen Michael Skibbe, 1998 yılında A takımın başına geçti. 32 yaşında Borussia Dortmund’un teknik direktörü olurken aynı zamanda Bundesliga tarihinde takım çalıştıran en genç hoca unvanını kazandı. Michael Skibbe 1 buçuk yıl sonra görevinden ayrıldı.
2000 yılında Rudi Völler ile birlikte Almanya Milli Takımı'ndan gelen teklifi kabul etti ve Almanya'yı çalıştırmaya başladı. Almanya'nın 2004 Avrupa Şampiyonası'nda ilk turda elenmesinin ardından Rudi Völler ve Michael Skibe görevlerinden ayrıldı. Daha sonra Alman Futbol Federasyonu'nda çalışan Skibbe, Ekim 2005'te Bayer Leverkusen ile anlaştı ve o tarihten bu sezon sonuna kadar Alman ekibinde teknik direktörlük yaptı. Bayer Leverkusen geçtiğimiz sezon Bundesliga’da 34 maçta 51 puan toplayarak sezonu 7. sırada tamamladı.

Hiç yorum yok: